Dobór obuwia

Dla dzieci

Dobranie właściwego obuwia dziecięcego zmniejszy ryzyko, lub zapobiegnie powstaniu wad stóp. Odpowiednie obuwie profilaktyczno, korekcyjne przeciwdziała powstaniu najczęstrzej dysfunkcji- płaskostopiu i problemom z nim związanych.
Obuwie powinno mieć:
Szeroki i wysoki nosek, aby nie krępował ruchów palców i pozwalał na właściwe ich ułożenie.
Odpowiedni rozmiar- w okresie wzrostu ze względów ekonomicznych należy dobrać obuwie z około jedno centymetrowym zapasem(patrz wybór rozmiaru).
Właściwą tęgość, stopa nie może być za bardzo zciśnięta w obuwiu.
Sztywny zapiętek i wysoką cholewkę, zapobiegają odchyłom od osi strzałkowej stopy.Cholewka najlepiej gdy sięga niewiele za kostkę.
Miękkie, elastyczne, nieślizgające się podeszwy, dobrze zginające się w linii palców.
Wyściółkę w bucie, która zabezpieczy przed otarciami stopy.
Obcas wspomaga właściwe przetaczanie się stopy. Jeżeli  dziecko nie ukończyło roku powinien być płaski, do trzeciego roku życia półcentymetrowy, powyżej trzeciego roku życia do jednego centymetra.
Właściwe Zapięcie sznurowane lub na rzepy, sięgające daleko w kierunku palców, pozwala łatwo włożyć obuwie, a następnie dobrze dopasować do stopy.
Naturalne materiały z których są wykonane buty. Ważne jest, aby pochłaniały pot wydzielany przez stopy. Zapobiegną powstaniu ewentualnych chorób stóp i będą dbały o właściwy mikroklimat skóry dziecka.

Dziecko do trzeciego roku życia ma płaskostopie fizjologiczne, wynika to z obecności podściółki tłuszczowej na stopie i jest normalnym zjawiskiem w rozwoju stopy.Zatem nie szukajcie Państwo  obuwia z wkładką ortopedyczną dla maluchów w tym wieku, ponieważ może ona doprowadzić do rozleniwienia mięśni krótkich stopy i w konsekwencji do płaskostopia już chorobowego.
Między trzecim a czwartym rokiem życia, gdy stopa dzięki swej aktywności ma wyrobione mięśnie, zanika płaskostopie fizjologiczne i kształtuje się zdrowa, prawidłowo wysklepiona nóżka.

Pamiętać należy, aby nie zakładać obuwia po innym dziecku. Możemy w ten sposób wpłynąć na rozwój wad stóp i postawy, lub na patologiczny chód.