Wady stóp

Stopa fizjologiczna- prawidłowa, opiera się o podłoże trzema punktami: guzem kości piętowej, pierwszą i piątą kością śródstopia. Kości znajdujące się między tymi punktami tworzą sklepinie podłużne i poprzeczne stopy. Jeśli tak opierające się o podłoże stopy nie są odchylone od osi kończyny, są to stopy prawidłowe.
Oglądana w pozycji stojącej stopa ma od strony przyśrodkowej łagodny łuk, opierający się o podłoże piętą i palcami. Pięta widziana z tyłu jest przedłużeniem osi goleni. Palce zdrowej stopy są skierowane ku przodowi, wachlarzowato ułożone obok siebie(nie ukośnie, nie mogą również na siebie zachodzić).

Znieksztalcenia kończyn dolnych w dużym stopniu wplywają na postawę ciałą. Powstają w wyniku asymetrii w budowie wyżej położonych odcinków ciała, niewydolności mięśniowo- więzadłowej kończyn lub wad wrodzonych.
Do najczęstrzych wad stóp zaliczamy:   
                                   
                                       Kolana koślawe
Koślawość kolan


Kolana koślawe są wadą, jeżeli oś uda z osią podudzia tworzy kąt otwarty na zewnatrz(nogi w kształcie litery X). Kostki przyśrodkowe przy wyprostowanych i zwartych kolanach są oddalone od siebie przynajmniej 5 centymetrów. Fizjologiczna koślawość, to odstep między kostkami 2 do 3 centymetrów.









                                       Kolana szpotawe
Szpotawość kolan


Kolana szpotawe to wada występująca gdy staw kolanowy oddalony jest od przyśrodkowej linii ciała, podudzie- staw skokowy jednocześnie zbliżony do niej(nogi w kształcie litery O). Przy złączonych i wyprostowanych kolanach, tworzy sie między nimi odstęp minimum 4 cm.








Stopy plaskie- płaskostopie
czynnościowe

Stopa normalna i plaska
Stopy posiadają niski, lub obniżający się łuk podłużny tworzy sie płaskostopie podłużne. Wynika to z niewydolności ukladu mięśniowo- więzadłowego. Przeciążenie stopy i niewydolność mięsni  doprowadza do bolesności, zniekształceń i zaburzenia stereotypu chodu. Płaskostopie jest jedną z najczęściej występujących wad stóp.
Płaskostopie poprzeczne powstaje w wyniku obniżonego łuku poprzecznego stopy. Staje się ona przez to szersza w swej przedniej części. Dzieje się tak dlatego, że nadmienie obciążone stają się 2 i 3 kości sródstopia. To z nich, a nie z wszytstkich kości sródstopia następuje faza odbicia, przez to w tych miejscach powstają zgrubienia w postaci odcisków i modzeli, powodując z czasem ból i pieczenie przodostopia.
Łuk podłużny i poprzeczny stopy
Dziecko do trzeciego roku  życia ma płaskostopie fizjologiczne, wynika to z obecności podścółki tłuszczowej na stopie i jest normalnym zjawiskiem w rozwoju dziecka.

                                        Stopy płasko koślawe

Odcisk stóp płasko- koślawychWystępują przez obniżone sklepienie łuków i koślawość stóp. Głowy kości strzałkowych, przesuwa się do strony wewnętrznej i tworzy tam wypukłość widoczna również przy badaniu podoskopowym.
Osoby z tą wadą, skarżą się na bóle stóp, łydek i szybkie męczenie się kończyn. Chód jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykrzywione, obcasy zdarte od strony przyśrodkowej. Mięśnie strzałkowe i trójgłowy łydki przykurczają się.

                                                       Stopy szpotawe

Są odwrotnością stóp płasko koślawych. Chaarakteryzyją się skręceniem pięt do wewnątrz i oparciem ich na krawędziach zewnętrznych.

                                     












                                                     Nierówność kończyn dolnych
Nierówność kończyn może być rzeczywista(strukturalna) wynikająca ze skrócenia lub wydłużenia jednej kończyny, lub czynnościowa spowodowana skośnym ustawieniem miednicy, albo przykurczeniem mieśni kończyny.

Zaniedbania, lub przeoczenia niewielkich wad stóp u małego dziecka, u dorosłego skutkuje większa dysfunkcją z problemami modzeli, zniekształceń, bólu, lub złego chodu. Po zaobserwowaniu wady trzeba zkonsultować problem z lekarzem w celu zapobiegania, lub leczenia wad. Odpowiednie obuwie, wkładki i ćwiczenia mogą wyleczyć wady, lub zmniejszyć  ich nastepstwa.

                                                      Paluch koślawy- Hallux
valgus


Jest to schorzenie potocznie nazwane "haluksy", dotyczy przodostopia, na poziomie pierwszego stawu śródstopno paliczkowego. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem pierwszej kości śródstopia i przyśrodkowym ustawieniem kości palca dużego. Wiekszość pacjentów nazwą haluks okresla boczne zgrubienie na przyśrodkowej części podstawy palucha.
Schorzenie to częściej występuje u kobiet. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować powstanie haluksów między innymi: słaba budowa aparatu mięśniowo, więzadłowo, torebkowa stawów, nadwaga, chodzenie w wąskim obuwiu(ściskającym stopę), na obcasach, lub długie stanie.



Rozwój problemu palucha koślawego prowadzi do:
-rozwoju płaskostopia poprzecznego
-powstania odcisków i modzeli pod głowami kości sródstopia
-koślawości stopy
-przykurczu ścięgna achillesa i niestabilnosci stopy.

                                                      Ostroga piętowa

Jest to zapalenie rozścięgna podeszwowego, czyli struktury włóknistej przebiegającej po podeszwowej stronie stopy, spowodowane złogami wapniowymi. Leczenie to zabiegi przeciwbólowe i przeciwzapalne, rozciaganie ścięgna Achillesa, masaż rozścięgna podeszwowego.
Bardzo pomocne w leczeniu problemu ostrogi piętowej jest odciążanie guzów piętowych i rozścięgna podeszwowego w miejscu bólu. W tym celu stosujemy obuwie z miękką wkładką żelową, podpietki silikonowe, lub na korku z otworami pod pięty.