OstrogiOstroga piętowa tworzy się na pięcie po stronie podeszwowej stopy, centralnie poniżej guzowatości piętowej. Ostroga powstaje w skutek występowania i rozwoju procesu zwyrodnieniowego kości. Powstaje wtedy narośl kostna, która uciska na okoliczne tkanki miękkie. W wyniku tego procesu powstaje miejscowy ból ustępujący podczas odciążania stopy.

Ostroga piętowa uciska tkanki miękkie stopyŹródło Wikipedia

Narośl kostna z czasem robi się coraz większa, uciska coraz mocniej na tkanki miękkie pięty. Organizm reaguje na to stanami zapalnymi najczęściej rozciegna podeszwowego stopy. Wtedy ból jest silny, długotrwały i nie ustępuje podczas odciążaania pięty. Bardzo często ból jest największy rano, nawet jeszcze przed wstaniem z łóżka i obciążeniem pięty. Świadczy to o ostrym stanie zapalnym.

Ostroga piętowa najcześciej powstaje przez mikrourazy stopy. Pacjenci najczęściej chorujący na tę dolegliwość to osoby starsze, lub w średnim wieku. Osoby, które mają pracę stojącą, lub związaną z obciążaniem stóp. Ryzyko wystąpienia ostrogi rośnie u osób:
- noszących niewłaściwe obuwie i narażonych na przeciążenia okolicy pięty
- aktywnych, uprawiających sporty związane z obciążaniem stóp
- po urazach stóp
- otyłych

Ostroga piętowa, jest łatwa do zdiagnozowania przez lekarza w badaniu fizykalnym i po wykonaniu zdjęcia Roentgenowskiego.

Leczenie:
Pacjenci powinni zaopatrzeć się w buty na stopy wrażliwe Dr Orto, Berkemann. Podeszwa butów powinna być gruba, amortyzująca wstrząsy i jednocześnie elastyczna i miękka. Zapewni ona komfort chodzenia i zmniejszy ucisk ostrogi na podłoże.
Zawsze ból pięty łagodzą podpiętki odciążające silikonowe, lub żelowe. Dostępne są również prostrze i tańsze podpiętki odciążające wykonane z gumy i skóry z otworem.
Pacjenci kierowani są również na zabiegi z fizykoterapii najcześciej  są to ultradźwięki i fonoforeza(ultradźwięki z podaniem leku w okolicę bólową). Stosuje się równiez laser.
Skuteczną metodą są zabiegi ESWT. Są to zabirgi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wysokiej energii.