Metatarsalgia

Metatarsalgia to zespół bólowy okolic najcześciej od drugiej do czwartej głowy kości śródstopia i sąsiadujących paliczków palców. Ból występuje na podeszwowej stronie stopy. Przyczyny powstania metatarsalgii nie są do końca znane, do głównych należą:
-nerwiak Mortona
-płaskostopie poprzeczne
-stany zapalne stawów śródstopno paliczkowych
-urazy mechaniczne śródstopia


Metatarsalgia Mortona (Nerwiak Mortona)
Ból śródstopia wywołany jest przez ucisk nerwów podeszwowych unerwiających palce stóp. Dotyczy to najczęściej nerwu unerwiającego palec trzeci. Jeżeli ucisk trwa długo, dochodzi do otoczenia nerwu tkanką łączną, powstaje nerwiak. Objawy to ból śródstopia, drętwienie i zaburzenia czycia palca trzeciego.
Nerwiak Mortona

Leczenie zależy od przyczyny wywołującej metatarsalgię.
Stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na noszeniu wygodnego obuwia(nie na wysokim obcasie). Ulgę w bólu przynoszą żelowe podkładki metatarsalne, lub całe wkladki odciążające stopy. Przy płaskostopiu zaleca się odpowiednio wyprofilowane buty, lub kapcie i wkładki na plaskostopie.
Ogólnie leczenie nieoperacyjne polega na odciążeniu stopy wkładkami ortopedycznymi, przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, lub blokad dostawowych.

Jezeli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów stosuje się leczenie operacyjne. Po zabiegu pacjent zaczyna chodzić na drugi dzień w specjalnym obuwiu pooperacyjnym, odciążającym śródstopie.