Jakie buty na halluxy?

Problemy wynikające z posiadania haluksów można albo zlikwidować, albo zmniejszyć między innymi dzięki noszeniu odpowiedniego obuwia.
Buty, lub kapcie na halluxy powinny być lekkie, mieć miękką wkładkę i być odpowiednio wyprofilowane.
Cechy właściwego obuwia:

Waga butów
Stopy z halluxami mają zawsze obniżone łuki poprzeczne i często obniżone łuki podłużne.
Osoby z tą przypadłością mają płaskostopie poprzeczne i często podłużne, mięśnie krótkie stóp odpowiedzialne za wysklepienie łuków są niewydolne, słabsze, szybko się męczą i bolą po dłuższszym staniu czy chodzeniu. Obuwie zatem powinny być lekkie i wygodne.

Wyprofilowana wkładka pod płaskostopie poprzeczne
W związku z problemami plaskostpia poprzecznego i często podłużnego towarzyszącym haluksom, zaleca się pacjentom noszenie obuwia wraz z wkładkami ortopedycznymi przeciwdziałającymi tym schorzeniom,

Wykonane z naturalnych i miękkich materiałów
Halluxy zmieniają kąty ustawienia kości palucha w stosunku do kości śródstopia(pacjenci często określają to złe ustawienie naroślą). Obuwie-cholewki butów powinny być wykonane z miękkich materiałów, bez szwów w tej części, po to aby nie drażnić i nie uciskać tej części stopy.
Naturalne materiały cechują się też higroskopijnością i przewiewnością. Stwarza to dobre warunki do prawidłowego mikroklimatu w obuwiu, niedopuszczając do tworzenia się stanów zapalnych, lub dodatkowo chorób skóry.

Noski
Nalezy wybierać buty, tak aby noski były na tyle szerokie, by palce stóp w obuwiu mogły się swobodnie poruszać.
Wąskie noski ściskają palce, co sprzyja powstawaniu palucha koślawego, odciskom, modzelom, czy wrastaniu paznokci.

Wyższe w podbiciu- większa tęgość obuwia
Bardzo ważnym czynnikiem, dla odpowiedniego dobrania butów lub kapci ortopedycznych jest ich odpowiednia tęgość- musi być ona większa porównując ze zwykłym obuwiem. Dbamy o to, aby znajdujące się w ofercie sklepu obuwie na halluxy lub na palce młoteczkowate, miało odpowiednią tęgość. Jeżeli obuwie ma być robione indywidualnie dla klienta należy skontaktować się ze sklepem ButyZdrowotne.waw.pl i wypełnić odpowiedni formularz, wtedy trzeba wynierzyć stopę według wskazówek.

Podeszwa
Sztywną podeszwę dajemy wtedy, jeżeli stopa ma nie pracować, wtedy gdy chodzi o wyeliminowanie ruchów w stawach stopy. Taka podeszwa stosowana jest w butach po operacji halluxów.
Obuwie z elastyczna podeszwą wskazane jest dla pacjentów po operacji halluxa i po zagojeniu stopy.
Stany zapalne, ból, zmiana stereotypu chodu wpływają na usztywnienie się i utrwalenie deformacji palucha koślawego. Aby zadbać o prawidłową ruchomość w każdym stawie stopy i dzięki temu prawidłową fazę wybicia się z palców podczas chodu, należy szukać obuwia z elastyczną podeszwą.
Dobrze jeżeli podeszwa jest miękka i grubsza, właściwie bedzie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia i zabezpieczy przed mikrourazami.

Obcasy
Bezpieczne sa 3-4 centymetrowe szerokie obcasy w butach. Wysokie obcasy powodują to, że ciężar ciała spoczywa na przodostopiu i palcach, anie na śródstopiu i piętach. Może to prowadzić do płaskostopia poprzecznego i w konsekwencji halluksów. Częste noszenie butów na wysokim obcasie przyczynia się do problemów z krążeniem krwi i może doprowadzić do przykurczu mięśni łydek.

Oferta obuwia na halluxy

Buty pełne, lub kapcie
Klapki Birkenstock
But pooperacyjny Orliman
Sandały Berkemann Sofie

Jesteśmy w trakcie wprowadzania do oferty sklepu obuwia na halluxy: kapci na halluxy i trzwików Aurelka dla dorosłych.
Produkty te będą dostępne wkrótce na www.ButyZdrowotne.waw.pl