Haluksy leczenie

Haluksy to potoczna nazwa Paluchów Koślawych(Hallux Valgus).
Charakteryzują się zmianami ustawienia palucha stopy. Pierwsza kość śródstopia odchylają się na (szpotawe ustawienie na zewnątrz), a paliczkek palucha w stronę palców małych  (do środka, czyli koślawe ustawienie). Dodatkowo dochodzi do skręcenia się palucha wzdłuż jego osi długiej. Po pewnym czasie wytwarza się BUNION, czyli znieniona zapalnie kaletka maziowa wypełniona płynem , powodująca ból i uczucie pieczemia. Wada może dotyczyć tylko jednej kończyny, lub obu. Wadzie tej mogą towarzyszszyć dysfunkcje i zniekształcenia w obrębie pozostałych palców, śródstopia i przodostopia.

Zdjęcie halluksów
Haluksy to zwyrodnienie palców i stawów stopy, pacjent początkowo zauważa zwiększające się stopniowo skrzywienie palucha, odciski na sródstopiu, odczuwa ból śródstopia. Przyczynami powstawania haluksów są; predyspozycje genetyczne(związane z wiotkością aparatu mięśniowo- wiezadłowego), urazy stóp, noszenie niewygonego obuwia ze zbyt wąskim noskiem, często na obcasach, nadwaga, płaskostopie poprzeczne, podłóżne i skrócenie ścięgna Achillesa. Wada najczęściej występuje u kobiet, panów dotyka ten problem rzadziej.

Stopa z haluksem
Profilaktyka i leczenie nieoperacyjne:
Noszenie wygodnego obuwia dopasowanego do stopy z miękką cholewką. Buty powinny mieć odpowiednią tegość. Stopy z problemami haluksów są szersze w przodostopiu, wynika to z obniżonego łuku poprzecznego stopy- pacjent ma płaskostopie poprzeczne. Należy zadbać aby but również był szerszy(większa tęgość). Buty aby nie nasilały problemu płaskostopia i haluksów powinny być na płaskiej podeszwie, lub obcas nie może przekraczać 3-4 centymetrów.
W ciągu dnia dobrze jest zmieniać kilkakrotnie obuwie, obciążamy wtedy różne części stopy nie powodując przeciążeń w tych samych miejscach.
Firma ButyZdrowotne.waw.pl robi buty dopasowane do stopy pacjenta. W tym celu należy wybrać model trzewików firmy Aurelka i zkontaktować się z nami, w celu zebrania pomiarów stopy.
Bardzo wygodnym obuwiem profilaktyczno- leczniczym dla pacjentów z haluksami są buty pełne, lub kapcie Dr Orto , buty pełne Berkemann, klapki Gizeh lub Arizona firmy Birkenstock., sandały Berkemann model Sofie

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne.  Wkładki powinny być na płaskostopie poprzeczne, lub na podłużne i poprzeczne. Najlepiej aby nie były wykonane z twardego materiału, ale muszą dobrze korygować i podpierać łuki stopy. Dobrym materiałem jest dynaform.
Do korekty płaskostopia poprzecznego, szczególnie w butach z odkrytą cholewką stosujemy peloty metatarsalne.
                                         Właściwe umieszczenie peloty

Właściwe miejsce peloty metatarsalnej na stopieZgodnie ze schematem pelota B, musi być umieszczona przed kośćmi przodostopia A (główki tych kości można wyczuć palcami dłoni na stopie). Pelota nie powinna sprawiać dyskomfortu podczs chodzenia.

Dostępne są również produkty do ochrony stopy przy haluksach.
Hallufix
Marciny nocne i dzienne
Kliny międzypalcowe
Odciążające podkładki żelowe pod przodostopie
Ochraniacze żelowe na haluksy
Podkładki pod palce młoteczkowate
Relaksujące, masujące klapki z kolcami

W proces profilaktyki i leczenia haluksów powinna być włączona rehabilitacja. Ćwiczenia utrzymujące pełny zakres ruchów w stawach stopy, masaże rozluźniające nadmiernie napięte mięśnie.
Zaleca się również sport  i rekreację, ale niezwiązaną z przeciążeniami stóp np: pływanie, jazdę na rowerze.

Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą lekarską. Lekarz zbada stopy i oceni co należy zrobić aby pozbyć się problemu. W przeciwnym razie, gdy wada się zwiększy i obejmie inne tkanki jedynie leczenie operacyjne będzie skuteczne.

Po operacji haluksów bardzo przydatny będzie but pooperacyjny na haluksy, zabezpieczający przed przeciążeniem przodostopia zoperowanej stopy